sobota, 30 lipca 2016

Sernik z jagodami

Nie wiem czy już wspominałam, ale bardzo lubię serniki. Każdy powie, że najlepsze serniki są z twarogu mielonego w domu, a nie z wiaderka. Przyznam się szczerze, że ja kupuję wiaderkowy ser, bo jestem leniwa:) Jednak wybranie odpowiedniego twarogu wcale nie jest takie łatwe... Zdarzyło mi się kupić słodką paćkę, która z serem miała niewiele wspólnego. Nadawał się tylko do naleśników, bo z sernikiem bym nie zaryzykowała. Ostatnio będąc na zakupach, kupiłam twaróg wiaderkowy Marki Własnej "Stokrotki" za 7.99. O dziwo, ser był bardzo dobry - nie słodki i gęsty. To z niego stworzyłam dzisiejszy sernik:)

Składniki na tortownicę o średnicy 24 cm

Spód:
150 g herbatników lub ciastek bez kremu (dałam ciastka BelVita)
80 g stopionego masła

Masa:
1 kg twarogu wiaderkowego lub trzykrotnie zmielonego (ja użylam wiaderkowego)
5 jajek (dałam duże, wiejskie)
1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru
1 czubata łyżka mąki pszennej
1 szklanka cukru
100 g stopionego masła
1 opakowanie cukru waniliowego
szczypta soli

szklanka jagód
tłuszcz i bułka tarta do wysmarowania blachy


Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, a boki posmarować tłuszczem i posypać bułką tartą.
Herbatniki pokruszyć (ja posłużyłam się malakserem), dodać stopione masło. Wymieszać i wyłożyć dno tortownicy i delikatnie docisnąć. Podpiec 10 minut w temp. 175 stopni. Ostudzić.
Wszystkie składniki do masy wyjąć wcześniej z lodówki (powinny mieć temperaturę pokojową).
Białka oddzielić od żółtek. Białka krótko ubić ze szczyptą soli – tak by delikatnie się spieniły. Dodać żółtka i cukier, cukier waniliowy, miksować aż cukier się rozpuści. Wsypać budyń wymieszany z mąką, stopione masło i miksować do połączenia składników. Do masy dodać zmielony twaróg i zmiksować na wysokich obrotach - do uzyskania jednolitej masy.
Masę serową przelać na podpieczony spód. Posypać umytymi i osuszonymi jagodami.
Wstawić sernik do nagrzanego do 175 stopni piekarnika i piec 20 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 150 stopni i piec kolejne 60 minut. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki piekarnika i zostawić sernik do wystygnięcia. Wyciągnąć z piekarnika. 
Dowolnie ozdobić ( u mnie cukier puder).

czwartek, 28 lipca 2016

Kotlet pożarski

Kolejny debiut na moim blogu:) Moja mama nie przygotowywała tych kotletów, ale po obejrzeniu programu Masterchef Junior postanowiłam je przygotować. Jestem pewna, że powtórze ten przepis nie raz...



Składniki na 5 kotlecików:

40 dag filetów drobiowych 
1 jajo (żółtko i białko osobno)
1 pełna łyżeczka stopionego i schłodzonego masła
2 ząbki czosnku
1,5 - 2 łyżki tartej bułki
koperek
sól, pieprz

panierka:
1 jajko
bułka tarta
mąka pszenna

olej lub masło klarowane


Mięso dokładnie umyć, osuszyć, pokroić w kosteczkę lub zmielić w maszynce do mięsa na największych oczkach (ja delikatnie posiekałam w blenderze).

Do mięsa dodać zmiażdżony czosnek, sól, pieprz, dokładnie wymieszać. Utrzeć żółtko z masłem, dodać do mięsa, wyrobić. Koperek posiekać, wsypać do masy, wymieszać.

Następnie do masy dodać tartą bułkę, wyrobić.
Białko ubić na sztywno, dodać do całości i delikatnie wymieszać łyżką. Zwilżonymi dłońmi z masy formować podłużne kotlety, obtaczać je najpierw w mące, potem w rozbełtanym jajku, a na końcu w tartej bułce.Smażyć na oleju lub maśle klarowanym na złoto z obu stron na małym ogniu.

Gotuj z Anielką - szybkie obiady dla mam

poniedziałek, 25 lipca 2016

Kruche ciasto z pianką, wiśniami i jagodami

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że kruche ciasto to ulubiony deser mojego narzeczonego. Dlatego właśnie te ciasto piekę dość często. Najfajniejsze jest to, że za każdym razem smakuje inaczej, bo zmieniam owoce, które do niego wkładam. Poprzednio użyłam czereśni, ale tym razem wolałam przełamać słodycz ciasta kwaśnym owocami - wiśniami i jagodami:)


Składniki na blachę 25x35:

Ciasto:
0,5 kg mąki,
kostka margaryny mlecznej lub masła,
pół szklanki cukru pudru,
5 żółtek,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
 łyżeczka octu

Pianka:
5 białek,
1 szklanka cukru,
1 cukier waniliowy,
2 budynie śmietankowe bez cukru,
0,5 szklanki oleju,
szczypta soli

40 dag wiśni
szklanka jagód


CIASTO: 
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać pozostałe składniki i zarobić ciasto (ja pomagam sobie nożem). Gotowe podzielić na dwie części. Jedną część wyłożyć na blaszkę i ponakłuwać widelcem. Drugą część schłodzić.
Wiśnie przepłukać, osuszyć i wydrylować. Jagody umyć.
PIANKA: 
Białka umieścić w misce. Dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę. Do ubitych dodawać stopniowo cukier oraz cukier waniliowy. Gdy ten się rozpuści wsypać budynie oraz wlać olej. Całość miksować na niskich obrotach do połączenia składników.
Gotową piankę wyłożyć na ciasto kruche. Na piance ułożyć dość gęsto wiśnie i jagody. Na owoce na grubych oczkach zetrzeć schłodzone ciasto. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 50 minut w 180°C. 

Letnie owoce 2 W wiśniowym sadzie 2016

niedziela, 24 lipca 2016

Schab w cieście

Kolejna odsłona schabowego, czyli coś co R. lubi najbardziej:) Ja też lubię schab, ale klasyczne kotlety strasznie mnie znudziły. Jeśli znacie jakieś sposoby na schabowego inaczej, czekam na komentarze:) 

Składniki:

Ciasto:
szklanka mąki
1/2 szklanki mleka
1/4 szklanki wody
jajko
szczypta soli
szczypta pieprzu

5 kotletów ze schabu
przyprawa  uniwersalna
olej


Schab cienko rozbić tłuczkiem.
Mięso przyprawić przyprawą uniwersalną (u mnie vegeta). 
Wszystkie składniki na ciasto zmiksować. 
Mięso zanurzyć w przygotowanym cieście i przełożyć na rozgrzany olej. 
Smażyć z obu stron na złoty kolor na wolnym ogniu na złoty kolor.
Gotowe kotlety podawać z ziemniakami oraz dowolną surówką.

Gotuj z Anielką - szybkie obiady dla mam

piątek, 22 lipca 2016

Jagodzianki odrywane

To moje pierwsze samodzielne jagodzianki. I pierwsze w życiu ciasto drożdżowe. Nie taki diabeł straszny... Zasadniczo mało piekę. Po pierwsze, jako mama trzymiesięcznej Julki nie mam czasu, a po drugie mam zupełnie odmienny gust co do wypieków niż mój partner. R. ogólnie je mało słodkości, Lubi kruche ciasto oraz ciasta z dużą ilością kremu (zwłaszcza torty). Ja uwielbiam desery bezowe i wszelkiego rodzaju babki i muffiny. Wczoraj jednak zaszalałam i zrobiłam jagodzianki z myślą o sobie i kruche ciasto z owocami dla R. Miał wolny dzień więc spokojnie mogłam piec podczas gdy on bawił naszą córeczkę:)


Składniki na 12 sztuk:

Ciasto:
500 g mąki pszennej
30 g świeżych drożdży 
100 ml jogurtu naturalnego
100 ml ciepłego mleka 
1 jajko
3 łyżki drobnego cukru
1 łyżka cukru waniliowego
40 g masła
2 łyżki oleju 
szczypta soli

Masa jagodowa:
2 szklanki jagód
3 łyżki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Kruszonka:
50 g mąki pszennej 
40 g cukru 
30 g zimnego masła


1 małe jajko


Zaczyn: 1 łyżkę jogurtu wymieszać z 3 łyżkami mleka (musi być bardzo ciepłe),łyżeczką cukru i łyżeczką mąki, Następnie wkruszyć drożdże, wymieszać i zostawić do wyrośnięcia pod bawełnianą ściereczką na około 15  minut, 
Mąkę przesiać do miski, wsypać sól, pozostały cukier, cukier waniliowy i wymieszać. Dodać olej, mleko, jogurt, rozkłócone jajko, roztopione ostudzone masło i zaczyn. Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto – ja wyrabiałam około 20 minut. Ciasto przykryć bawełnianą ściereczką i zostawić na około 50 minut do wyrośnięcia.
W tym czasie składniki kruszonki włożyć do miski i zagnieść kruszonkę. Wstawić do lodówki. 
Jagody wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 12 części. Każdą część delikatnie rozpłaszczyć, nałożyć porcję jagód i dokładnie zlepić bułeczkę.
Blaszkę (moja 35 x 23 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć przygotowane bułeczki, przykryć bawełnianą ściereczką i zostawić do ponownego wyrośnięcia na około 15 minut. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Bułeczki posmarować rozkłóconym jajkiem i posypać kruszonką. Wstawić do piekarnika i piec około 25-30 minut (mają być ładnie zrumienione).
 

Letnie owoce 2 Z dziećmi i dla dzieci 2016 Uczta pod gołym niebem 2016 Piecz - tak od podstaw

czwartek, 21 lipca 2016

Zupa ogórkowa z ogórków małosolnych

Mimo, iż bardzo lubię zupy, to ogórkowa była moją zmorą z dzieciństwa. Moja mama nie wiedzieć czemu przygotowywała ją bardzo często (albo tak mi się tylko wydawało), a ja dosłownie ksztusiłam się tartymi ogórkami. Sam zapach ogórkowej przyprawiał mnie o ból brzucha. Będąc w ciąży otrzymałam od teściów ogromny słoik ogórków kiszonych i zamarzyła mi się zupa ogórkowa. Ogórków jednak nie tarłam (złe wspomnienia:)), tylko pokroiłam w talarki. O dziwo zupa była pyszna! Dziś trochę inna odsłona, gdyż wykorzystałam ogórki małosolne.

Składniki:
2 litry bulionu (u mnie rosół)
2 duże marchewki
1 pietruszka
5 ziemniaków
5 dużych ogórków małosolnych
2-3 łyżki kwaśnej śmietany 18%
koperek
sól
pieprz


W sporym garnku zagotować rosół. Marchew i pietruszkę pokroić w talarki,ziemniaki w kostkę,wrzucić do zupy i gotować pod przykryciem,aż warzywa będą miękkie. Ogórki pokroić w talarki lub zetrzeć na tarce o dużych oczkach, dodać do zupy,doprawić solą i pieprzem. Zabielić śmietaną i posypać koperkiem.

wtorek, 19 lipca 2016

Muffiny z jagodami

Dawno już nie piekłam żadnych muffinów, choć to mój ulubiony deser (no może poza bezami:)). Zazwyczaj piekę muffiny z tego właśnie przepisu, zmieniam tylko dodatki. Dziś postawiłam na jagody, gdyż lubię korzystać z sezonowych produktów. Jeśli lubicie słodkie babeczki radze zwiększyć ilość cukru, bo moje desery raczej nie są bardzo słodkie.


Składniki

2 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 jajka
1/2 szklanki oleju 
1 szklanka mleka 
szklanka jagód 

 



W misce połączyć suche składniki: mąkę, cukier, proszek, sodę, sól. W drugiej misce składniki mokre: jajka, mleko i olej. Wymieszane mokre składniki wlać do suchych i wymieszać łyżką do połączenia się składników. Dodać jagody i wymieszać.
Blachę do muffinek wyłożyć papilotkami (można też użyć sylikonowych foremek), każdą wypełnić ciastem do 2/3 wysokości. 
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 20-25 minut  - do tzw. suchego patyczka.



Letnie owoce 2 Piecz - tak od podstaw Uczta pod gołym niebem 2016 Z dziećmi i dla dzieci 2016

poniedziałek, 18 lipca 2016

Kurczak w sosie śmietanowym

Pyszne, kruche mięso z kurczaka w aromatycznym sosie śmietanowym z koperkiem to jedno z bardziej lubianych przeze mnie dań. Jako wielbicielka piersi z kurczaka często przyrządzam go na różne sposoby. Uważam, że najlepiej pasuje do delikatnej surówki u mnie Marchewka z groszkiem oraz ryżu bądź ziemniaków.




Składniki:


2 filety z piersi kurczaka
1 duża cebula
1 ząbek czosnku
200 ml śmietanki 30%
1 łyżka mąki
olej
2 łyżki  koperku
zioła prowansalskie, sól, pieprz


 Filet z kurczaka pokroić w mniejsze kawałki i podsmażyć na patelni na rozgrzanym oleju. Cebulę pokroić w drobną kostkę, czosnek przecisnąć przez praskę, koperek posiekać. Gdy kurczak będzie dobrze podsmażony dodać do niego cebulę i czosnek, smażyć do zeszklenia cebuli. Następnie na patelnię wlać śmietankę i koperek. Gdy sos się zagotuje zagęścić go mąką i przyprawić. Sos gotować jeszcze chwilkę, aby zgęstniał. 

Gotuj z Anielką - szybkie obiady dla mam

sobota, 16 lipca 2016

Bitki schabowe

- Kochanie co mam zrobić na obiad?
- Schabowe.
Niewątpliwie kotlety schabowe to ulubione danie R. Ja także je lubię, ale ile można jeść Kotlety schabowe. No, chyba nikt nie ma ochoty jeść w kółko tego samego, poza R.:) Ponieważ lubię schab idę na pewien kompromis i przygotowuje go na różne sposoby. Były już Roladki Schabowe z Serem Topionym oraz Schab w sosie pieczarkowym, a dziś pora na bitki schabowe. Idealnie pasują do kaszy gryczanej lub ziemniaków.



Składniki:
6 plastrów schabu
1 cebula
3 szklanki rosołu
sól, pieprz do smaku
olej do smażenia
łyżka mąki
łyżka masła

Plastry schabu lekko utłuc i przyprawić pieprzem i solą. Olej rozgrzać na patelni i podsmażyć delikatnie mięso,  po czym przełożyć do garnka. Dorzucić pokrojoną cebulę oraz zalać rosołem. Całość dusimy przez co najmniej pół godziny na wolnym ogniu. Mąkę rozpuszczamy na patelni z odrobiną masła i powoli dolać trochę sosu, po czym całość przelać do garnka i wymieszać. Gdy sos jest już gotowy, wkłożyć do niego z powrotem bitki i gotować jeszcze chwilkę.

Zapiekanki, pizze