piątek, 5 lutego 2016

Delikatna fasolowa


Składniki


fasola biała drobna - 500 g
żeberka wieprzowe - 600 g
kiełbasa wędzona - 300 g
marchew - 2 sztuki
pietruszka korzeń - 2 sztuki
ziemniaki - 500 g
cebula
majeranek
sól
pieprz
ziele angielskie
liść laurowy
czosnek polski
 
 
 Fasolę moczymy całą noc w odpowiedniej ilości zimnej wody. Kiełbase kroimy w plastry i razem z posiekaną cebulą smażymy na patelni. Marchew, pietruszkę i ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Fasolę gotujemy z żeberkami. Gdy usuniemy z powierzchni ostatnie zaburzyny do wywaru wrzucamy pokrojone w kostkę warzywa, przysmażony boczek z cebulą, przeciśnięte przez praskę trzy ząbki polskiego czosnku. Całość porządnie doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem i dużą ilością suszonego majeranku. Można wspomóc się też suszonymi warzywami. Sporo pojawiło się ich na rynku zdrowej żywności. Szkoda dobrych zup na chemicznie podgonione mieszanki przyprawowe, a suszone warzywa to dla nich świetna alternatywa. Zupę gotujemy na wolnym ogniu do miękkości fasoli i mięsa.
 
 
 

czwartek, 2 kwietnia 2015

Schab w sosie własnym





























8 plastrów schabu bez kości
2 duże cebule
1 liść laurowy
2 ziarna ziela angielskiego
2 małe gałązki rozmarynu
sól, pieprz,
słodka i ostra papryka czerwona
1 – 2 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżka mąki pszennej




Cebule obrać, pokroić w półplasterki. Na dużej patelni rozgrzać 1 łyżkę oleju włożyć plastry schabu i obsmażyć je na mocnym ogniu aż do zrumienienia. Posolić, popieprzyć, oprószyć dosyć mocno słodką i ostrą czerwoną papryką. Przełożyć do rondla.
Na patelnię wrzucić pokrojoną cebulę, wsypać ½ łyżeczki soli i ½ łyżeczki czarnego mielonego pieprzu. Podsmażyć do zrumienienia. Gdy cebula będzie podsmażona dodać około 250 ml wrzątku , zostawić na patelni kilka chwil i całość przelać do rondla, w którym jest mięso. Dodać liść laurowy, ziele angielskie, rozmaryn i wlać tyle wody, aby całość była lekko przykryta. Dusić około 40 – 50 minut, aż mięso będzie miękkie. Spróbować sos i ewentualnie doprawić solą i pieprzem.
Do małego słoiczka wlać 3 – 4 łyżki zimnej wody, wsypać mąkę, zakręcić i energicznie roztrzepać, aby skrobia się dobrze połączyła z wodą.Dolać do sosu i zagotować . 
 
 

czwartek, 26 marca 2015

Żurek wielkanocny

Wielkanoc kojarzy mi się z jajkami, domowym pasztetem i żurkiem. Żurek podaję zawsze na śniadanie, zaraz po podzieleniu się święconką. 

 

 Składniki:
  •  • ½ l zakwasu
  • • 2 laski białej kiełbasy
  • laska wędzonej kiełbasy
  • 1 cebula
  • • włoszczyzna
  • • 2 ząbki czosnku
  • 3 ziemniaki
  • • listek laurowy
  • • 2 łyżki mąki
  • • ½ szkl. śmietany
  • • majeranek
  • • sól
  • • pieprz
 Obraną włoszczyznę zetrzeć na tarce, dodać do niej listek laurowy oraz sól i zalać całość bulionem. Dorzucić pokrojone ziemniaczki.
Gotować na małym ogniu około 15 minut.
Po tym czasie dodać białą kiełbasę i gotować kolejne 15 minut. Kiełbasę wędzoną i cebulę kroimy w plasterki i podsmażamy. Dodajemy do zupy.
Następnie dodać mąke wymieszaną z zakwasem i doprowadzić do wrzenia.
Wówczas dodać śmietanę.
Doprawić do smaku majerankiem, czosnkiem oraz pieprzem.




 



wtorek, 24 marca 2015

Makaron zapiekany z kurczakiem i pieczarkami

Kolejna propozycja szybkiego dania z makaronu, jako że niestety narzekam na brak czasu. Przygotowanie tej zapiekanki nie zabierze go nam zbyt dużo, a efekt smakowity. 

 
   
Składniki:
  • pół paczki makaronu świderki
  • 30 dag pieczarek
  • 1 filet z kurczaka
  • 100 ml śmietany (18% lub 30%)
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 2 plastry boczku wędzonego
  • żółty ser (najlepiej parmezan)
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 -2 łyżki masła
  • 1 łyżka mąki
  • plasterek sera pleśniowego lub koziego (opcjonalnie) 
  • sól, pieprz, zielona natka pietruszki, przyprawy 

Makaron ugotować al-dente, odcedzić.
Kurczaka przyprawić i podsmażyć na oliwie.
Na patelni roztopić masło, dodać mąkę i smażyć aż się zrumieni, dodać pokrojony w kosteczkę boczek i przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie dodać pokrojone pieczarki. Po kilku minutach wlać śmietanę, dodać ser pleśniowy, wymieszać. Dolać odrobinę wody, aż sos osiągnie odpowiednią gęstość. Doprawić.
Makaron wymieszać z sosem w naczyniu żaroodpornym, posypać tartym żółtym serem i zapiekać 10-15 minut, aż ser się rozpuści.

sobota, 21 marca 2015

Tort prosiaczkowy

Tort, który przygotowałam już dawno temu (na moje 21 urodziny) miał być zabawny i uroczy. Pomysł narodził się, gdy znalazłam podobny na jakiejś stronie, ale nie pamiętam jakiej:)




























Składniki

biszkopt przekrojony na 3 części
krem czekoladowy
ok. 3 opakowania rurek waflowych

lukier plastyczny:

30 ml wody wrzącej
2 łyżeczki żelatyny
20 g glukozy
ok. 450 g cukru pudru
 
 
 
 
Każdy kawałek biszkoptu nasączam wodą, smaruję kremem układając jeden na drugim. Ten najwyższy biszkopt smaruje obficie kremem.
Czas na lukier. Żelatynę rozpuszczam we wrzątku, dodaje glukozę. Mieszam. Następnie na blat wysypuję cukier puder i wlewam żelatynę. Mieszam a potem wyrabiam aż będzie gładką kulą. Warto dodać różowy barwnik (ja nie miałam). Formuje prosiaki.
Prosiaki sadzam na torcie. Dorabiam oczka mazakiem jadalnym. Z rurek robię płot dookoła tortu.